Aerodinamiğin Araç Performansına Etkisi – Antalya Havalimanı Araç Kiralama Aerodinamiğin Araç Performansına Etkisi – Antalya Havalimanı Araç Kiralama - 5sCarRental

Blog

Aerodinamiğin Araç Performansına Etkisi – Antalya Havalimanı Araç Kiralama


Aerodinamiğin Araç Performansına Etkisi – Antalya Havalimanı Araç Kiralama

Aerodinamiğin Araç Performansına Etkisi – Antalya Havalimanı Araç Kiralama 

 

Antalya Havalimanı araç kiralama firması olarak aerodinamiğinin araç performansına etkisi konusunda bir içerik ele aldık. Detaylar için bloğumuzu okumaya devam edebilirsiniz. 

 

Aerodinamik, araba vücut tasarımında en önemli konulardan biridir. Antalya Havalimanı araç kiralama firması olarak bu konuda sizi bilgilendirmek istedik. Bir model sadece görsel olarak değil, aynı zamanda aerodinamik olarak da iyi olmalıdır. Bu nedenle tasarımcıların işi çok zor… Yaptıkları araba tasarımları sadece kağıt ve bilgisayar ekranlarında yapılmıyor, aynı zamanda birçok farklı yönden test edilmesi gerekiyor.

 

 Aerodinamik nedir? 

 

Antalya Havalimanı araç kiralama olarak aerodinamik terimini "bir nesnenin etrafındaki hava sirkülasyonu" olarak ifade edebiliriz. Bu terim (arabalar ve kara taşıtları ile sınırlı olmamak üzere) Yunancadan İngilizceye "havacılık" ve "dinamik" sözcükleriyle aktarılmıştır ve bunlar bizim dilimizde "aerodinamik" olarak tercüme edilebilir. Akışkanlar mekaniği konusu altında araştırmaların yapıldığı ve hava kuvvetlerinin cisimler üzerindeki etkisinin incelendiği bir bilim dalı olduğu da söylenebilir ve günümüzdeki teknolojik gelişmeler nedeniyle daha da önem kazandığı söylenebilir.

 

Bunu ifade etmek için genellikle sürüklenme (Cd) ve taşıma desteği (Cl) gibi iki farklı katsayı kullanılır. Kara araçları için esas olarak Cd değeri dikkate alınırken, direnç (Cd) ve ulaşım (Cl) katsayıları da uçan nesnelerde (özellikle uçak tasarımı) dikkate alınır Ancak uçakta Formula 1 ve çok hızlı sokak tipi araçlar iki değer dikkate alınarak kullanılıyor. Bunun nedeni, araçların çok yüksek hızlarda kalkış yapma eğiliminde olmasıdır.

 

 Tüketim ve performansa etkileri nelerdir?

 

Otomobillerin drift değeri (Cd) ve aerodinamik testleri genellikle önce bir bilgisayar programında, daha sonra ölçekli bir model üzerinde küçük bir rüzgar tünelinde ve son olarak da büyük bir rüzgar tünelindeki bir laboratuvarda gerçekleştirilir. Araçla aynı boyutta gerçek bir prototip üzerinde gerçekleştirildi.

 

 Drag Coefficient (Cd) nedir? 

 

Bu terim dilimizde "sürükleme katsayısı" olarak çevrilmiştir, ancak hatırlamayı kolaylaştırmak için "rüzgar direnci katsayısı" olarak da kullanılabilir. Cw, Cd ve Cx gibi kısaltmalarla kullanılır ve değeri belirli parametrelere göre değişir. Anlaşılmasını kolaylaştırmak için, bu makalenin konusu olarak bir nesne ifadesi yerine araba terimini kullanacağız.

 

Kabinin ve yüzey alanının rüzgara karşı hızı (öngörülen enine kesit alanı) ve havanın yoğunluğu ve hızından kaynaklanan direnç Cd değerinin değişmesine neden olacaktır. Aslında, Cw ve Cd değerleri arasında sürtünmeli bir Cf bağlantısı vardır, ancak genellikle Cw ve Cd kısaltmaları aynı amaç için kullanılır. Bazı kaynaklar aracın sürükleme katsayısını Cd olarak ifade ederken, diğer kaynaklar bunu Cw olarak ifade etmektedir. Bu kavramlar bu şekilde akılda tutulabilir çünkü çok detaylı bir mühendislik konusu ve çok fazla detay dikkatinizi dağıtacak.

 

Rüzgara maruz kalan aracın öngörülen kesit alanı çok önemli bir parametredir. Alan küçültülebilirse, Cd katsayısı belirli bir oranda azalacaktır. Cd değeri ne kadar düşükse, arabanın rüzgar direnci o kadar düşük olur. Bu nedenle üreticiler aracın görünümünü göz önünde bulundurarak bu değeri olabildiğince düşük tutmaya çalışırlar.

 

 Otomobillerin hangi kısmı rüzgardan ne kadar etkileniyor? 

 

Yoldaki arabaların hızı arttıkça onlara karşı direnç de artıyor. Bu durumu anlamak için arabada olmaya veya özel testler yapmaya gerek yok. Bunu, durağan bir durumdan koşmaya başladığınızda yüzünüzdeki baskı hissinde görebilirsiniz. Hızımız arttıkça bu baskı duygusu da artıyor. Aynı şekilde rüzgar basıncı da araç üzerinde belirir.

 

Araba gövdesinde direnci artıran ve havayı akmaya zorlayan yerler vardır. Bu noktalar aracın genel Cd değerini artırsa da bazı noktalarda akış kolaylığı nedeniyle Cd değerini düşürmeye yardımcı olurlar. Özellikle ön tampon, silecek, dikiz aynası, bagaj kapağının üst kısmı ve lastik ile zemin arasındaki temas noktası en yüksek rüzgar direncine sahip olduğu için insanların ilgisini çekmiştir. Bu nedenle üreticiler bu alanlarda rüzgar akışını daha rahat hale getirmek için farklı tasarım detayları kullanırlar.