Yakıt Filtresi Nedir Ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yakıt Filtresi Nedir Ve Ne Zaman Değiştirilmelidir? - 5sCarRental

Blog

Yakıt Filtresi Nedir Ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?


Yakıt Filtresi Nedir Ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Yakıt Filtresi Nedir Ve Ne Zaman Değiştirilmelidir?

 

İstanbul Havalimanı araç kiralama firması olarak yakıt filtresi nedir, ne zaman değiştirilmelidir? sorusu hakkında bir içerik hazırladık. Peki yakıt filtresi nedir, ne zaman değiştirilmelidir? Detaylar için bloğumuzu okumaya devam edebilirsiniz. 

 

Yakıt Filtresi Nedir?

 

Yakıt filtresi nedir?sorusunun en basit cevabı, araca alınan yakıt içerisinde var olabilecek istenmeyen katı maddelerin süzüldüğü parçadır, şeklinde verilebilir. 

 

Yakıt filtresi, yakıt deposunun içerisinde ya da depo ile motor arasındaki yakıt hattı üzerinde veya yakıt deposunun kapağının içerisinde yer almaktadır. 

 

Yakıt filtreleri aracın marka modeline göre ve/veya yakıt tipine göre farklılıklar gösterebilmektedir. Yakıt filtresi, montaj yerlerine ve türlerine göre ikiye ayrılmaktadır. Montaj yerlerine göre aracın yakıt deposunun içinde veya motor haznesi yuvasında konumlanmaktadır. 

 

Yakıt filtresi türüne göre ise, karton malzemeden üretilenler ve kapalı hazneli filtreler olacak şekilde ikiye ayrılır. 

 

Yakıt filtresi nedir? sorusundan sonra gelelim önemine. Yakıt filtresi, aracın motorunun temiz yakıt almasını sağladığından dolayı yakıt filtresinin bakımı oldukça önemlidir. Yakıt filtresi aynı zamanda, daha az yakıt harcamak, daha yüksek performans almak ve belki de en önemlisi motorun yaşam süresini uzatmak gibi önemli diğer işlevlere de sahiptir. 

 

 Yakıt filtresi ne zaman değiştirilir? 

 

Yakıt filtresi nedir sorusunu cevapladıktan sonrayakıt filtresi ne zaman değiştirilir? sorusunun yanıtı ise filtre üretici firmanın belirlediği kriterler çerçevesince değişiklik gösterir. Bazı firmalar için yakıt filtresi ne zaman değiştirilir? Sorusunun yanıtı 10.000 kilometre sonrasında bazı firmalar için ise 20 bin kilometre olarak verilebilecektir. Öte yandan 40 bin kilometre ya da 4 yılda bir değişim de söz konusu olabilir. 

 

Bu konuya bir örnek vermek gerekirse, Volkswagen dizel binek araçlarında filtre değişimi 20 ile 30 bin kilometrede, transporter araçlarında 40 bin kilometrede yapılmaktadır. Bazı modellerinde 60 bin kilometre sonrası değişim yapılmaktadır. Görüldüğü gibi aynı markanın farklı modelleri için de farklı süreler söz konusudur. 

 

Yakıt filtresi ne zaman değiştirilir? sorunun bir diğer yanıtı da genellikle aracın periyodik bakımlarında ya da iki periyodik bakım arasında değiştirildiğidir.

 

Yakıt filtresi ne zaman değiştirilir? sorusundaki yakıt filtresinin değişiminden kasıt, filtre kutusunda yer alan kartuşun değiştirilmesidir. Ancak bir arıza meydana gelir ise komple yakıt filtresinin değiştirilmesi de söz konusu olabilecektir. 

 

Yakıt filtresinde kirlilik meydana geldiğinde yakıt pompası arızası oluşabilir veya enjektörde arıza meydana gelebilir ya da motorun arızalanması söz konusu olabilir. Bunun yanı sıra kirlilik boyutu çok fazla ise bundan kaynaklı olarak enjektörler tam kapanamayacaktır. Bu durumdan ötürü silindirin içerisine sızdırma söz konusu olursa aşırı sıcaklık oluşacak ve bundan kaynaklı piston delinebilecek, motor biyel çıkarabilecektir. Bu da çok büyük arızaların meydana gelmesi demektir. 

 

 Yakıt Filtresi Arızaları 

 

Filtredeki elemanlar kirlenir ve tıkanır. 

 

Filtrede parça kopması meydana gelir ki bu durum tehlike arz edecektir. 

 

Filtrenin su haznesi dolabilir. 

 

Yakıt Filtresi Arızalanır ise Ne Olur? 

 

Motorun çekiş gücü azalacaktır, 

 

Aracın yakıt harcama sarfiyatı artacaktır, 

 

Rölanti devri stabil olmayacaktır, 

 

Motorun çalışması zorlaşacaktır, 

 

Yakıtın hava yapması söz konusu olacaktır. Bu durum da otomatik olarak motoru etkileyecek, çalışmayabilecektir. 

 

Yakıt filtresi ne zaman değiştirilir? sorusu çerçevesince belirtebiliriz ki belirli periyodlar ile yakıt filtresinin bakımının yaptırılması ve gerektiğinde de yakıt filtresini değiştirilmesi son derece önemlidir. 

 

 İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama 

 

Bu site vasıtasıylaİstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama dahilinde hizmet veren tüm araç kiralama firmalarına ulaşabilir ve bu firmaları karşılaştırabilirsiniz. Yaptığınız karşılaştırma sonucu sizin için en uygun fiyatlarla İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama kapsamında araç kiralayabilirsiniz. Aynı zamanda, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama kapsamında kiraladığınız araç için koşulsuz iptal edebilme hakkı da sizin olur. Böylece kullanmayacağınız bir araba için ekstra para ödemek durumunda kalmazsınız. 

 

Araç sınıfına, araç markasına, araç kiralama firmasına, aracın yakıt tipine, aracın vites tipine göre seçebileceğiniz İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama araç listesi https://5scarrental.com.tr/ adresinden ulaşabilirsiniz.

 

 İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama dahilinde hizmet veren geniş kapsamlı araç listesinden istediğiniz aracı seçmeniz ve bakımları düzenli yapılan araçları gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkündür. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama için gereken belgelere ve koşullara da https://5scarrental.com/ adresinden ulaşabilirsiniz.