Vatandaş Yılda Kaç Araç Satabilir? – İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama

- 5sCarRental


Vatandaş Yılda Kaç Araç Satabilir? – İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama firması olarak merak edilen vatandaş yılda kaç araç satabilir? sorusunun cevabını bloğumuzda verdik. Peki vatandaşlar yılda kaç araç satabilir. Detaylar bloğumuzda. 

 

Vatandaş yılda kaç araç satabilir? sorusu vergisiz otomobil satıcılarının en çok sorduğu sorulardan biridir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama firması olarak ekonomik koşullar nedeniyle yükselen döviz fiyatları ve yükselen yeni araba fiyatları kullanılmış arabalara olan talebi artırdığını söyleyebiliriz. Dolayısıyla araba alıp satmak çok cazip hale geldi ve hemen herkes bu işe girmeye başladı. Bizde İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama firması olarak bu konuda bilgi vermek istedik. 

 

Bu işe girişmek için vergi yükümlülüğü bulunmayanlar, yani resmi olarak otomobil ticareti yapmayanlar, bir yılda kaç araba alıp satabileceğimi bilmek istiyorlar. 15 Ağustos 2020 tarihli resmi gazetede yayınlanan "Kullanılmış Araç Ticaretine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik" ile önemli düzenlemeler yapılmıştır. Peki Vatandaş yılda kaç araç satabilir? Çıkarılan bu düzenleme ile yönetmelik nihayet bir yılda kaç otomobil alınıp satılabileceği evrensel sorusunun cevabını netleştiriyor.

 

Bu yazıda, İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama firması5s CarRentalolarak sizinle paylaştığımız bloğumuzda bir kişinin bir yıl içinde en son yönetmeliklere sahip araçları alıp satabilmesi hakkında ayrıntılı cevapların yanı sıra en son yönetmelikler hakkında bilgi bulabilirsiniz. Vergi bürosu, bir yılda satılan araç sayısının belirtilen sayıyı aştığını tespit ederse, en sık sorulan soru ve cevaplardan bazıları bulunabilir.

 

 Araba Alıp Satmak İçin Gerekenler Nelerdir?

 

Vergi ve ücret ödemeden bu işi yapabilen kişilerin herhangi bir şartı yerine getirmesine gerek yoktur, ancak aşağıdaki bölümde belirtilen maksimum araç sayısını, yani bir yılda kaç adet araç alıp satabileceğimi dikkate almalıdır. Resmi olarak açılıp vergi mükellefi olacak galeri sahipleri için vergi kaydı açmak için vergi dairesine başvurmaları yeterlidir. İşyeri olmadan araba alıp satabilirsiniz ve İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama firması olarak hazırladığımız bu makalenin geri kalanında da belirttiğimiz gibi bir yetki belgesi de gereklidir.

 

 Noter Araç Satış Bedeli Ne Kadar 2020

 

Vatandaş yılda kaç araç satabilir? sorusunun cevabından önce 1 Ocak 2020-31 Aralık 2020 tarihleri ​​arasında noter tasdikli araçların satış fiyatı 224,50 TL olduğunu açıklamak gerekmektedir. Ayrıca plaka değiştirilmesi gerekiyorsa ek olarak 60 TL ödenmesi gerekmektedir.

 

 İkinci El Araç Satışında Yeni Düzenleme

 

Yazımızın giriş bölümünde de belirtildiği üzere, kullanılmış otomobil satışına ilişkin en son ve en yeni düzenlemeler 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede açıklanan düzenlemelere dayanmaktadır. Buna göre;

 

Son düzenlemelere göre, resmi olarak araba satın alanların (yani galeri sahiplerinin) yetki belgesi alması zorunludur.

 

Yetki belgesi için Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş bir sınav kurumuna başvurmanız ve ücretini ödemeniz, ardından yazılı ve sözlü sınavları geçmeniz gerekmektedir.

 

Noter büroların da güvenli ödemi sistemi hayata geçirilmiştir.

 

Yönetmelik, otomobil satışına kısıtlamalar getiriyor. Bir takvim yılında 3'ten fazla otomobil alıp satmak ticari bir faaliyet olarak kabul edilecektir. Kişinin kendi adına ve acentesi ile yaptığı satışlar da hesaba dahil edilecektir.

 

 Yılda Kaç Araç Alım Satımı Yapılabilir?

 

Bir yılda vatandaş kaç araç alıp satabilir sorusuna cevap verelim. Bu yönetmeliğin 15 Ağustos 2020 tarihinde resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte bir yılda kaç adet otomobil alıp satabilirim sorusunun cevabı netleşti. Yeni düzenlemelere göre bir takvim yılında 3'ten fazla otomobilin satışı ticari bir faaliyet olarak değerlendirilecek. Belirli bir yıllık araç alım satım kotası ve otomobil alım satım hakkı belirlenirse aşağıdaki yaptırımlar uygulanacaktır. 3 arabanın yıllık satışlarının takvim yılına, yani 1 Ocak - 31 Aralık arasındaki satışlara göre hesaplanacağını hatırlatmak isteriz.

 

 1 Yılda 3’ten Fazla Araç Alana İnceleme Nasıl Olacak?

 

Geçmişte soruşturmalar şikayetlere dayanıyordu. Ancak, son düzenlemede durum böyle değil. Sistemden takip sağlanacaktır. Kendi adına veya acenteler aracılığıyla 3'ten fazla otomobil satan kişilerin gerçekleştirdiği bu faaliyet doğrudan ticari faaliyet olarak değerlendirilecektir.