Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar? - 5sCarRental

Blog

Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar?


Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar?

Performans Hava Filtresi Ne İşe Yarar? 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralamafirması olarak bugünkü yazımızda performans hava filtresi ne işe yarar? sorusuna değindik. Peki performans hava filtresi ne işe yarar? Detaylar için bloğumuzu okumaya devam edebilirsiniz. 

 

Performans hava filtresi ne işe yarar? sorusunu cevabını detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse; yüksek performanslı hava filtresi, aracın motor gücünü artırmak için özel olarak üretilmiştir. Hava filtresi motora temiz hava sağlar ve bu hava silindirde yanma için gereklidir. Motora temiz hava akışı sağlayabilen hava filtreleridir. Toz giderme ve diğer arıtma işlemlerinden sonra motora ne kadar temiz hava girerse aracın performansı o kadar yüksek olur. Silindirin içindeki pürüzsüz kenarlar, motorun performansını açıkça göstermesine olanak tanır. Bu nedenle marka ve modelden bağımsız olarak hava filtresinin kalitesi tüm otomobillerin motor performansı ile yakından ilgilidir. Performans hava filtresi ne işe yarar? sorusuna değinirken hava filtresinin zamanında değiştirilmemesi motorun bozulmasına neden olacağını da açıklamak gerekir.  

 

  Kaç Farklı Performans Hava Filtresi Mevcuttur?

 

Performans hava filtresi ne işe yarar? konusunu açıklarken performans hava filtresi çeşitlerine de değinelim. Farklı yüksek performanslı hava filtreleri vardır. Sünger filtre ve yağlı pamuk / tel filtre. Sünger filtre, daha yüksek geçirgenliği nedeniyle araç motorunun performansını daha da artırır. Öte yandan yağlı pamuk ipli hibrit filtre yağlı bir yapıya sahip olduğu için tozu daha iyi emebilir. Aynı zamanda araca açık tip ve kutu tipi iç olmak üzere iki şekilde filtre uygulanmaktadır. BMC yüksek performanslı hava filtresi, en popüler ve en kaliteli filtre markalarından biridir. Formula 1'de kullanılan BMC marka filtreler, bu filtreleri makul fiyatlı hale getirir ve yüksek performans ve uygun fiyatlar sunar.

 

Motorun verimli çalışması için gerekli parçalardan biri de hava filtresidir. Motora hava girişinin önündeki tek engel olan hava filtresi, dışarıdan emilen havanın temizlenmesini ve motorun yanma odasına aktarılmasını sağlar. Hava filtresinin verimli çalışabilmesi için zararlı maddeleri yüksek hızda filtrelemesi gerekir. Bu fikirden hareketle verimli hava filtreleri geliştirilmiştir. Orijinal araba kağıt filtrelerinden farklı olarak, bu filtreler iki farklı malzemeden yapılmıştır.

 

Sünger filtreler: Yüksek geçirgenliğe sahip olduklarından daha fazla verim sağlarlar. Ancak bu filtrelerin toz geçirme riski daha yüksektir.

 

Yağlı pamuk-tel karışımı (pamuk):  Yağlı bir yapıya sahip oldukları için tozu daha iyi tutabilmektedir. Ancak geçirgenlikleri sünger kadar yüksek değildir. Filtreler araçlara iki şekilde uygulanabilir; Ortada açık ve kutulu olarak ikiye ayrılmıştır.

 

Kutudaki filtreler: Geçirgenlik için orijinal araba filtre muhafazasına takılmıştır. Açık filtreler bir aparatla emme manifolduna bağlanır. Kutunun içindeki ve açık yağ filtreleri periyodik olarak temizlenebilir ve yeniden kullanılabilir. Otomobilin orijinal filtre sisteminde, Performans tipi filtreler ile hava akış hızı ve yoğunluk kaybı daha etkili hale gelirken, yanma odasına giren hava miktarı arttıkça yanma güçlenir ve böylelikle araç veriminde% 5 oranında artış sağlanabilir.

 

 Performans Hava Filtresi Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Performans hava filtresi nedir, ne işe yarar? sorusunu detaylı bir şekilde açıklamak gerekirse; yüksek performanslı hava filtresi (aynı zamanda bir iyileştirme yöntemi olarak da kullanılır) bir araç motorunun gücünü artırmak için üretilen en pratik ve en ucuz yöntemdir. Aracın modeline bağlı olarak, kutu içerisindeki standart ölçüdeki filtreyi bir kelepçe ve tornavidayla çıkarıp yüksek performanslı bir hava filtresi ile değiştirerek, ürün çok fazla zaman kaybetmeden monte edilebiliyor. Ayrıca performansı aracın markasına, modeline ve cinsine göre değişen 70-80 Türk Lirası'ndan başlayan ucuz bir fiyata performans uçuş ücreti alınabiliyor.

 

Bu basit ve ucuz yöntemin bir başka noktası da, bu iyileştirme sürecinin özellikle Türkiye'de çok bilinçsiz bir şekilde gerçekleşmesidir. Bazı durumlarda, bu işlem hatalı bilgilerden oluşur. Yanlış bilgiler kulak değiştikçe değişir ve bazı durumlarda artan güç beklentisini telafi ederek motorun hasar görmesine neden olabilir. Bu nedenle her işte olduğu gibi yüksek performanslı hava filtreleri bilinçli bir şekilde değiştirilmeli ve bu işi tamamlamak için alanında uzman uzmanlara danışılmalıdır. Ayrıca motora ucuzken zarar vermeyecek şekilde en kaliteli hava filtresi seçilmelidir.

 

 Açık Hava Filtresi Nedir?

 

Performans hava filtresi ne işe yarar sorusuna değindikten sonra açık hava filtresi nedir? sorusunu da açıklamak gerekir. Bu sınırlamadan kaçınmak isteyen yüksek performanslı filtre tasarımcıları, hava filtresi kapağını ortadan kaldırarak ve filtreyi kutudan çıkararak giriş yüzey alanını artırmayı tercih etmektedir. Bu tür yüksek performanslı hava filtresine "açık hava filtresi" de denir. Filtrenin emiş yüzey alanı arttıkça hava emiş hacmi artar ve güç yaklaşık% 4 artar. İçine emilen hava miktarı ve plastik kasanın ses emici etkisi olmadığı için ses seviyesi çok daha yüksektir. Ancak bu durum performans severler için ilk tercihtir.

 

 Kutu İçi Performans Hava Filtresi Nedir?

 

Yerleşik hava filtresinin boyutu ve görünümü standart kağıt hava filtresiyle aynıdır. Yalnızca kullanılan malzemeler farklıdır ve bu malzemeler dış hava filtresininkilerle aynıdır. Montajı standart filtre ile aynıdır. Kaputu açtığımda, yüksek performanslı bir hava filtresi kullanılıp kullanılmadığını bilmiyordum. Performans hava filtresi ne işe yarar? Kutu içerisinde konumunu koruyan bu performans filtresinde yüzey alanı küçük ve emiş kanalı dar olduğundan hava girişi küçüktür ve bu yönde elde edilen güç açık tip kadar yüksek değildir, yaklaşık% 2-3 . Ayrıca açık hava filtresinin aksine ses seviyesi daha düşüktür. Bu sayede kabin içi ses seviyesini yükseltmez.

 

 İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama Hizmeti

 

www.5scarrental.com.tr adresinden İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama kapsamında hizmet veren araçlarımıza ulaşabilirsiniz. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama kapsamında ulaştığınız araçları karşılaştırabilir ve sizin için en uygun fiyatlarla araç kiralayabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama ile kiraladığınız aracı kullanmayacaksanız koşulsuz iptal edebilme hakkına da sahip olursunuz. Bu sayede kullanmayacağınız araç için boş yere para ödememiş olursunuz. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama sayesinde araç sınıfına, araç markasına, aracın yakıt tipine, aracın vites tipine göre de seçimlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama kapsamında son derece geniş kapsamlı araç listesi içerisinden dilediğiniz aracı seçmeniz ve bakımları düzenli yapılan araçları gönül rahatlığı ile kullanmanız mümkündür.