İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama 5sCarRental - İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama

Blog

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama


İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama

İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama

 

Ucuz araç kiralama firması olarak ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır konusunda vatandaşları bilgilendirmek istedik. Peki ikinci el araç satış yetkisi nasıl alınır? Detaylar bloğumuzda.

 

İkinci el araç satışı için yeni bir düzenleme gelmiştir. Ticaret Bakanlığı tarafından 15 Ağustos 2020’de yapılan bu değişikliğe göre, yetki belgesi olmayan hiç kimse ikinci el araç satışı yapamayacaktır. Buna göre ucuz araç kiralama işlemi yapmak isteyen kimseler ikinci el araç satın alırken satın aldığı kişinin yetki belgesi olmasına dikkat etmelidir. Satış yapmak isteyenler için ise akla gelen ilk soru ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır şeklindedir. Bu sorunun cevabı aşağıda açıklanmaktadır.

 

 İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır?

 

Ucuz araç satışı ve ucuz araç kiralama için gereken yetki belgesi alma süreci ilk olarak yetkili kuruma başvuru yapılarak başlar. Başlıkta sorulan ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusunu cevaplayabilmek için ilk önce başvuru şartlarından bahsetmek gerekir. Başvuru şartları altta açıklanacaktır.

 

 İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Almanın Şartları

 

Ticaret Bakanlığının yeni yayımladığı yönetmelikte ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusunun cevabı düzenlenmiştir. Yeni düzenleme gereği yetki belgesi alma şartı mevcut hale gelmiştir. Bu düzenlemeye göre herkes yetki belgesi alamayacaktır. Öncelikle yönetmelikte belirtilen kişiler bu için başvurabilir. Bunun dışında yetki belgesi alma şartları şöyle sayılabilir:

 

 1. Başvuru yapan şirketin sicili temiz olmalıdır.

 2. Yine bu şirketin ticaret yapmasına engel olmayacak şekilde iflas etmemiş olması gerekir. İflas etmiş olsa dahi itibarını kaybetmemiş olmalıdır.

 3. Başvuru yapanların ilgili odaya(esnaflar odası gibi) kaydolmuş olması gerekir.

 4. Başvuran kişinin vergi mükellefi olması gerekir.

 5. Yine başvuran kişi 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

 6. Başvuran en az liseden mezun olması gerekir.

 

Tüm bu şartları sağlayan ve mesleki yeterliliği olan şirketler yetki belgesi için başvuru yapabilirler. Başvuru şartlarını sağlayan kişilerin aklına ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusundan sonra bu belgenin nereden alınacağı sorusu gelmektedir. Peki ikinci el araç satış yetkisi nereden alınır?

 

 İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nereden Alınır?

 

Ticaret Bakanlığının yeni yönetmeliğine göre, ucuz araç kiralama için ikinci el araç satış belgesi için söz konusu ticari işletmenin bağlı olduğu Ticaret İl Müdürlüğüne başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Yine aynı şekilde yeni yönetmeliğe göre yetki belgesi almak için Ticaret Bakanlığının izin vermiş olduğu üniversitelere başvurularak da söz konusu yetki belgesi alınabilecektir.

 

Başvuru yapan kimseler yukarıda sayılan başvuru şartlarını taşımaları halinde sayılan kurumların yapacağı mesleki yeterlilik sınavını da başarıyla tamamlamalıdır. Bu sınavda başarılı sonuçlandığında söz konusu belge alınabilir.

 

Ucuz ikinci el araç satışına ve ucuz araç kiralama imkanına olanak sağlayan yetki belgesini ise Mesleki Yeterlilik Kurumunun yetkilendirdiği Kaynes vermektedir.

 

 Yetki Belgesi Almak İçin Yapılan Başvuruda İstenen Belgeler

 

İkinci el ucuz araç satışı ya da ucuz araç kiralama yapmak isteyenlerin yetki belgesi için yapacakları başvuruda istenen belgeler şunlardır:

 

 1. TC kimlik numarası barındıran bir kimlik fotokopisi

 2. Bir tane vesikalık fotoğraf

 3. Paranın yatırıldığına (başvuru için yatırılmış) dair banka dekontu

 4. Islak olarak atılmış imzalı başvuru kağıdı

 5. Son olarak imzalanmış kullanma sözleşmesi

 

 Yetki Belgesinin Geçerlilik Süresi

 

Yukarıda bahsedilen ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır sorusunun cevabından sonra belki de en çok merak edilen soru alınan belgenin geçerlilik süresinin ne kadar olacağıdır.

 

Ucuz araç satışı ve ucuz araç kiralama için alınacak yetki belgesi yetkili kuruma başvuruyla alınır. Gerekli başvuru yapılarak ve mesleki yeterlilik sınavını başarıyla tamamlayarak iki hafta içinde yetkili kurumdan alınan ikinci el araç satış yetki belgesinin geçerlilik süresi beş yıldır. Bu beş yıllık sürenin dolmasına bir ay kala yine bir beş yıl geçerli olacak yetki belgesi almak için tekrar başvuru yapılması gerekmektedir. 

 

Sık Sorulan Sorular

Bazı Soruların Yanıtları

  • İkinci El Araç Satış Yetki Belgesi Nasıl Alınır? – Ucuz Araç Kiralama Nedir ?
    Ucuz araç kiralama firması olarak ikinci el araç satış yetki belgesi nasıl alınır konusunda vatandaşları bilgilendirmek istedik.