Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir? - 5sCarRental

Blog

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?


Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

 

Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama firması 5s CarRental olarak merak edilenhava filtresi ne zaman değiştirilmelidir? sorusu hakkında bir blog hazırladık. Peki hava filtresi ne zaman değiştirilmelidir? Detaylar için bloğumuzu okumaya devam edebilirsiniz. 

 

Hava filtresi, silindire giren havayı filtreleyen ve motor çalışırken kiri, kumu ve diğer kirleri filtreleyen parçadır. Hava filtresi 5 mikron partikülleri bile filtreleyebilir ancak aracın performansını ciddi şekilde etkiler. İki tip hava filtresi, kağıt filtre ve viskoz filtre vardır.

 

Kağıt filtre ve viskon filtrenin yapısı çok benzer. Viskon filtrede hava emici tabaka yapışkan yağ ile kaplıdır. Kağıt filtrenin temizlenmesi gerekmesine rağmen viskon filtrenin temizlenmesi gerekmez ve düzenli olarak değiştirilmesi gerekir. Hava girişinin üstündeki hava filtresi, havadaki zararlı maddelerin motora ulaşmasını engeller. Bu maddeler motora ulaşırsa, silindirler ve piston segmanları aşınabilir. Havadaki kir yağa girerse, diğer motor parçaları da aşınabilir.

 

 Hava Filtresi Ne Zaman Değiştirilmelidir?

 

Filtreler periyodik bakım aralıklarında değiştirilir. Bakım, markaya bağlı olarak 10.000 km ile 30.000 km arasında değişmekte veya 1 yıl sürmektedir. Hava filtresi ne zaman değiştirilir? Sorusunu cevabını bu şekilde verebiliriz. Yetkili bir servis merkezi tarafından periyodik bakım yapılırsa, bu servisler orijinal parçalar kullanır. Ancak bakım, yetkisiz özel servisler tarafından yapılıyorsa, orijinal bir parça veya aracınıza uygun üretilmiş ve yüksek kaliteli bir parça ile değiştirilebilir.

 

 Örneğin dizel araçlarda dizel yakıt ve yağ filtresi çok önemlidir. Temizlemeden hemen önce kullanılmalıdır. Benzinli araçlarda, üretim yöntemi ve malzemeye bağlı olarak bujiler her bir veya iki bakım aralığında değiştirilmelidir.

 

Hava filtresi ne zaman değiştirilir? diye merak edenler için LPG'li araçlarda oktan sayısının artması nedeniyle bujinin kullanım ömrü kısaldığı için filtreler kontrol edilmeli ve gerekirse değiştirilmelidir. Hava filtreleri her bakımda değiştirilir. Ancak filtrenin kirlenmesi emiş gücünü azaltacağından, çok tozlu veya kirli havada kullanılan araçlarda filtre tıkanabilir. Bu kilitler değiştirme süresini geciktirebilir. Tüm bu faktörler dikkate alındığında bakım hem yakıt ekonomisi hem de motorun durumu açısından dikkate alınması gereken faktörlerdir.

 

 Bu filtrelerin geçirgenliğinde tıkanıklık veya azalma; Bu, yakıtın aniden yükselmesine, araçtan düşmesine veya ciddi bir soruna neden olabilir. Örneğin, zamanla değişmeyen bir yağ filtresi, basınç altındaki döngüde motordan çıkan parçacıkları filtrelemek yerine, motorda dolaşarak aşınmayı artırır ve filtrelenmemiş yağı daha da kirletebilir. Ek olarak, tıkalı bir yağ filtresi, yağın içeri sızmasını önleyerek motor yağlamasının durmasına neden olabilir.

 

Bu, motordaki sıcaklığın düşmemesine neden olabilir. Çünkü yağ döngüsü motoru soğutan bir yapıda tasarlanmıştır. Yağ döngüsü durdurulduğunda, motor yağlanmaz ve aşınma artar. Buna göre, sözde yatak yuvarlanması meydana gelir. Hava filtresini kendiniz değiştirebilirsiniz. Bunu yapmak için tek yapmanız gereken bir yedek parça kullanmak ve aracınızın marka ve modeline en uygun hava filtresini satın almaktır. Ardından aracın kaputunu açın ve hava filtresini çıkarın. Yeni filtreyi aynı konuma yerleştirin ve sıkıca sabitleyin. Kapağı kapatın ve bağlantıları iyice sıkın.

 

 Hava Filtresi Bozulursa Nelere Sebep Olur?

 

Hava filtresi, motorun düzgün çalışması için gerekli havayı temizler. Aksi takdirde, motorunuz problemlerle karşılaşmaya başlayacaktır. Tıkalı bir hava filtresi ve motora yeterli hava sağlayamama, ilk başta düşük itme ile sonuçlanacaktır. Aracınızın performansı düşecek. Buna göre aracınızın yakıt tüketiminde ciddi bir artış olacaktır.

 

Hava filtresi değiştirilmeyecek, bu şekilde tutulursa motora hava sağlamak için kullanılan diğer parçalar arızalanacaktır. Hava filtresinin takılması aracınıza çeşitli şekillerde zarar verecektir Hava filtresi aşınması genellikle düşük kaliteli hava filtreleri kullanıldığında görülür. Hava filtresi parçaları veya zararlı harici maddeler, hava filtresinden geçerek motora ulaşır; Motor yağının bozulması, aracınızda ciddi ve kalıcı sorunlara yol açarak piston ve segmanların aşınmasına neden olacaktır.

 

 Hava Filtresi Nasıl Kontrol Edilir?

 

Hava filtresi ne zaman değiştirilir? sorusunun cevabını verdikten sonra hava filtresinin nasıl kontrol edileceği konusunda da açıklama yapmak gerekirse; hava filtreleri açık renkli kağıttan yapılmıştır. Hava filtresinin nasıl çalıştığını kolayca anlamamıza yardımcı olur. Hava filtresi, yoğun kullanımdan birçok malzeme içerdiğinden kirli görünüyor. Görsel incelemeye dayanarak, hava filtresinin durumu hakkında bilgi edineceğiz, hemen hemen her araçta hava filtresine ulaşmak kolaydır. Kapağı açar açmaz, uygun olan yerlerde hava filtresi kutusunu göreceksiniz.

 

 Bazı araçlarda hava filtre kutusu 4-6 mandalla, bazılarında ise vidalarla kapatılır. Mandalları açarak veya bir tornavidayla vidaları sökerek hava filtresi muhafazasını açabilirsiniz. Aynı şekilde yeni hava filtresi çıkarılarak ve hava filtresi muhafazası tekrar kapatılarak mevcut hava filtresi değiştirilebilir.

 

 Hava Filtresi Bakımı Nasıl Yapılmaktadır?

 

 Önce hava filtresine temizleyici püskürtün ve kirin yumuşaması için bir süre bekleyin. Pas ve kirin yumuşaması, temizlemeyi daha kolay hale getirir. Kirleri yumuşattıktan sonra (yaklaşık 15 dakika yeterlidir), filtreyi mümkün olduğunca uzun süre soğuk ve temiz suyla durulayın. Durulamadan sonra kurutma aşamasına geçin.

 

 Filtreyi sıcak hava ekipmanıyla kurutmaya çalışmak uygun değildir. Bu, şu anda göremediğiniz filtreye zarar verebilir. Bu nedenle filtre kendi kendine kurumalıdır. Hava filtresi kuruduktan sonra son yağlama aşamasına geçebilirsiniz. Yağ dönene kadar filtreyi her taraftan yağlamanız gerekir. Bunu nemlendirici bir sprey ile yapabilirsiniz. Hem daha temiz hem de daha rahat olacak.

 

 Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama

 

Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama için bazen tek başınıza ya da kalabalık bir grup içinde seyahat edebilirsiniz. Ya da belki Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama yapacağınız seyahatte lüks bir araba kullanmayı tercih edersiniz.

 

İhtiyaçlarınıza göre araç sınıfı (lüks, ekonomik), araç tipi (minibüs, SUV) veya otomatik / manuel şanzıman seçeneklerinizi filtreleyerek sonuçlarınızı daraltabilir, size en uygun olduğunu düşündüğünüz aracı Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama yapabilirsiniz. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama şirketlerini ziyaret ederek zaman kaybetmenize gerek yok, aracınızı 5scarrental.com.tr adresinden online rezervasyon yaparak kiralayabilirsiniz.