Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar?

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar? - 5sCarRental

Blog

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar?


Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar?

Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar?

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama firması olarak merak edilen dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? konusunda bir blog hazırladık. Peki dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? Detaylar bloğumuzda. 

 

DPF olarak isimlendirilen dizel partikül filtresi, dizel motorlarda egzoz gazlarından çıkan zararlı tanecikleri temizlemek için kullanılır. Euro 4 araçların bazı türlerinde, Euro 5 ve Euro 6 araçların ise tamamında mevcuttur. Aracın egzoz sistemiyle çıkan kurum miktarlarını azaltmak için 2009 yılından itibaren dizel araçlara yapılmaktadır. Bu kurumlar insan sağlığına ve çevreye zararlı olmaktadır ve solunum problemleri yaratmaktadır.

 

Peki dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? DPF ışığı, arabanın dizel partikül filtresinde bir problem olduğunu size bildirmektedir.

 

Araç egzozunuzda bu filtrelerden bulunması, egzozda oluşan kurumun miktarlarını önemli ölçüde azaltılmasına yardımcı olur, bloke olur ve bu durum kontrol panelinizde DPF ikaz ışığının yanmasına neden olur.

 

 Dizel Partikül Filtresi (DPF) Işığı Neden Yanar? DPF Işığının Yanmasına Ne Sebep Olur?

 

Kurum birikimi belli bir seviyeye çıktığında, aracın motor kontrol ünitesi “Pasif Yenileme” moduna geçmektedir. Egzoz sisteminde sıcaklığı artıran motora daha fazla yakıt enjekte edilmektedir. Kurumları yakarak ince bir kül haline getirmekte ve egzozdan dışarı çıkarmaktadır.

 

Dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? diye merak edenler için; egzozda yüksek bir sıcaklığa ihtiyacı olduğundan, genellikle yüksek hızda seyrederken bu durum olmaktadır. Vaktinizin çoğunu şehir dışında küçük geziler yaparak harcarsanız, nadiren otobana çıkar ve yüksek hızlara çıkarsanız araç yenileme işlemini yapamaz. Bu durumda, kurumun DPF içinde birikmesine ve bunun sonucu olarak dizel partikül filtresi ışığının yanmasına neden olmaktadır.

 

 DPF Işığı Yandığında Ne Yapmalısınız?

 

Dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? açıkladıktan sonra ne yapılması gerektiği konusuna değinmek gerekirse; DPF ışığı yandığında, “Pasif Yenileme” nin başarısız olduğunun ve dizel partikül filtresinin aktif olarak yenilemeniz gerektiğini söylemektedir.

 

Bu durum olunca en az 10-15 dk boyunca 70 km hızların üzerinde artarak aracı sürmelisiniz. Egzozda olan katı partiküllerin yakılmasının ve filtrenin temizlenmesinin için bu gerekli olmaktadır.

 

Yenilenme sırasında, motorda olağandışı bir gürültü, egzozdan gelen hafif koku ve yakıt tüketiminde arttma gibi durumlar yaşayabilirsiniz. Aktif rejenerasyon süresi bittiğinde, bu durum normale geri gelmelidir. Ayrıca, DPF ışığının sönmesi gerekmektedir.

 

Yenilenme sürecinin bitmesi için yeterince uzun bir süre 70 km. den fazla bir yapamıyorsanız, kurum filtrede birikmeye devam eder ve DPF ikaz lambası sorun onarılana kadar açık kalır.

 

DPF Işığının Yandığını Görmezden Gelip Arabayı Sürmeye Devam Edebilir Miyim?

 

Dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? sorusunun ardından DPF Işığının yandığını görmezden gelip arabayı sürmeye devam edebilir miyim? Sorusunu ele alalım. Teknik olarak evet, ama bu tavsiye edilmemektedir. DPF ışığını umursamaz ve sürmeye devam ederseniz tıkanıklık artacaktır ve sistem kendisini temizleyemez duruaüma ulaşacaktır. Kısa bir vakit sonra araç "limp-home" moduna girecektir ve motor arıza ikaz lambasını yanacaktır. Bu durum dışarıdan müdahale gerekecektir. Özel makine ve kimyasal maddeler ile DPF'nin temizlenmesi gerekecektir. Tıkanıklık çok olursa veya filtreler hasarlı ise yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir. Hasarın türüne ve araca göre fazlaca tamir masrafları olacaktır. Dizel partikül filtresi (DPF) ışığı neden yanar? konusu bu yüzden oldukça önemlidir. Bu nedenle dpf ışığını asla görmezden gelmemeniz önerilmektedir.

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı Araç Kiralama Hizmeti

 

İstanbul Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama ile istediğiniz her yere gidebilir ve istediğiniz şekilde gezebilirsiniz. 

 

İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama her an sizinleyiz. Her türlü araç cinsi ile havaalanından çıkışından bizlere ulaşabilir ve her türlü yardımı sizlere vermekteyiz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama olarak istediğiniz tür ve ne kadar süre almak isterseniz 7/24 saat telefon numaralarından bizlere ulaşabilirsiniz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama en kaliteli hizmeti ve güvenilir ekibi ile sizlerle. İstanbul’da kiralık araç arıyorsanız İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama olarak sizlerleyiz. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı araç kiralama en iyi ve modern araba filosuna sahip kiralama şirketiyiz.