Araba Direksiyonu Neden Titrer? – Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama

Araba Direksiyonu Neden Titrer? – Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama - 5sCarRental

Blog

Araba Direksiyonu Neden Titrer? – Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama


Araba Direksiyonu Neden Titrer? – Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama

Araba Direksiyonu Neden Titrer? – Samsun Çarşamba Havalimanı Araç Kiralama

 

Direksiyon, bir aracın en önemli parçalarından biridir. Çünkü direksiyon simidi araçta yol kontrolü sağlar. Samsun Çarşamba havalimanı araç kiralama hizmetlerinde de her arabanın direksiyon ve sallanma olasılığı vardır. Pekiaraba direksiyonu neden titrer? Bu titreşim herhangi bir araçta meydana gelebilir. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama firmaları bu gibi durumlarda sarsılmasının temel nedenini bularak, arızayı ortadan kaldırır.

 

Pek çok sürücü araba direksiyonu neden titrer sorusunun cevabını direksiyonun belirli bir hıza çıkmasına neden olan sorulara bağlar. Belli bir hız aşıldıktan sonra, direksiyon simidi titreyebilir.

 

 Direksiyonların Hıza Göre Titremesi

 

Örneğin Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama ile araba kiraladığınızda yukarı da belirtildiği gibi, hıza bağlı olarak direksiyon titremesi meydana gelebilir. Bu durumda aracın cinsi ve aşılan hız çok etkilidir. Aracın hızına bağlı olarak sarsma yoğunluğu artırılabilir veya azaltılabilir. Bu hıza bağlı titreşim, lastik temel bozukluğunu ve dengesizliğini de etkileyebilir.

 

 Direksiyonun Sürekli Titremesi Sıkıntı Çıkarır mı?

 

Direksiyon titremeye devam ederse, motora veya şanzıman bileşenlerine zarar verebilir. Ek olarak, direksiyon simidinin sapması da direksiyon simidinin sallanmasına neden olacaktır. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama ile araba kiralayan sürücü için tehlikeli bir durum yaratır. Bu durumda direksiyon simidinin neden sallandığı sorusunun cevabını bulmanız gerekmektedir. Çünkü bu durum direksiyon kontrolünün kaybedilmesine neden olabilir. Bu can ve mal sağlığının korunması açısından çok önemlidir.

 

 Direksiyon Titremesi Neyden Kaynaklanır?

 

Rot ayarının bozuk olması: Direksiyon sallanmasının ana nedenlerinden biri, rot ayarının ayarlanmamasıdır. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama tekerleklerin farklı konumlandırılması, bu durumun ana nedenlerinden biridir. Bu durum aracın ne kadar ve nasıl kullanıldığına bağlıdır. En çok kullanılan otomobiller bu durumla karşılaşacaktır.

 

Süspansiyon sorunu: Aracın süspansiyon sistemi biraz karmaşıktır. Bu sistemler ses etkisi, titreşim veya yansıma açısından çok önemli işlevlere sahiptir. Direksiyon simidi süspansiyon nedeniyle titrerse, aracınız ile hızlanarak bunu anlayabilirsiniz.

 

Rulman problemi: Göbek bölümündeki rulmanların verimli çalışabilmesi için sorunsuz çalışması gerekir. Yüksek hızlı araçlar ve hasarlı yataklar gibi çeşitli koşullar direksiyon simidinin sallanmasına neden olabilir. Yatak titreşime neden oluyorsa, direksiyon simidi döndürüldüğünde meydana gelecektir.

 

Balans ayarlamasından kaynaklanan sorunlar: Lastiklerinizi uzun süre değiştirmediyseniz, balansınız kontrol edilmeyecektir. Lastikleri değiştirirken denge ayarı yapın. Dengenin ayarlanması, tekerleklerin eşit yüke dayanmasına yardımcı olur. Bu, seğirmenin ortada kaldırılmasını sağlar.

 

Fren sorunu: Direksiyon simidi fren yaparken titrerse, sorunu gösterir. Aşınmış frenler direksiyon simidinin titremesine neden olabilir. Frenleri düzenli olarak kontrol etmeli ve temizlemelisiniz.

 

 Direksiyon Titremesinin Çözümü

 

Direksiyon sarsıntısının neden sorunlara neden olabileceğinin cevabını yukarıda ayrıntılı olarak açıkladık. Ön takımları düzenli olarak kontrol etmeli ve aşınmış veya kusurlu parça olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama gerekli parçaları değiştirdikten sonra kontrol edin ve ayarlayın.

 

Direksiyon titremesi, özellikle 100 kilometre hızdan sonra daha can sıkıcı ve tehlikelidir. Araç kontrolü sürücü için çok önemlidir. Samsun Çarşamba Havalimanı araç kiralama aracın, sürücünün ve yolcuların güvenliği söz konusu olduğun da, kontrol çok iyi olmalıdır. Bunu direksiyon titremesinin ana nedeni olan tekerlek jantı şeklinde ifade edebiliriz. Yüksek hızda titreşim bulunursa, ön tekerlekler yanlış hizalanmış olabilir. Titreşim geride ise denge nedeniyle problemler ortaya çıkabilir.

 

Aracınızın lastiklerinin belirli bir kullanım ömrü vardır. Ömrü geçmiş lastikler kullanmaya devam ederseniz titreşim gibi çeşitli sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Bu lastikler düşük hızlarda size sorun çıkarmaz. Özellikle, araç hızı arttığında direksiyon titremesi meydana gelir. Kontrolü kaybedebilirsiniz.

 

Yukarıda da belirtildiği gibi frene basınca araç direksiyon titremesinin birçok sebebi bulunmaktadır.