Beklenen kışın gelmesi İstanbulluları ilgilendirirken İstanbul havalimanı dun dünyanın en fazla rötarının yaşandığı ikinci havaalanı olarak gözleri üzerine çevirdi. 5sCarRental - İstanbul Havalimanı Uçaklar İnemiyor

Blog

İstanbul Havalimanı Uçaklar İnemiyor


İstanbul Havalimanı Uçaklar İnemiyor

Yeni Havalimanı Uçaklar İnemiyor

Beklenen kışın gelmesi İstanbulluları ilgilendirirken İstanbul havalimanı dun dünyanın en fazla rötarının yaşandığı ikinci havaalanı olarak gözleri üzerine çevirdi. İstanbul’da son 2 gündür ciddi bir rüzgar ve yağış söz konusu. Bu durumun hava trafiğini etkilemiş olması ise pek çok insanın planlarının da alt üst olmasını sağladı.

İstanbul’da sağanak yağış ve şiddetli rüzgar havada ciddi bir aksamalara neden oldu. Uçaklar Marmara bölgesi üzerinde mecburen tur atmak zorunda kalırken havacılık verilerine göre de dun İstanbul yeni havalimanının en çok rötar yapan ikinci havaalanı olarak tarihe geçtiği açıklandı.  

Uçaklar Marmara Bölgesinde Dolaşıyorlar

İstanbul’daki rüzgarın şiddeti 45 knota kadar yükselirken bu durum iniş yapmak isteyen uçaklarında zorlanmasına neden oldu. Uçaklar mecburen Marmara bölgesinde tur atarken iniş yapmayı denedikleri her seferinde de pisti ister istemez es geçmek zorunda kaldılar. Pilotlar için beklenmedik olan bu durum yolcularında planlarının alt üst olmasını sağladı.  

Flighradar24 haber sitesinin haberine göre dun İstanbul’da yanan bu durum nedeniyle İstanbul havalimanı en fazla rötar işleminin yaşandığı 2. havalimanı olarak tarihe geçti.  

Havadaki panik sürerken İstanbul’dan kalkacak olan uçaklar içinde bu durum oldukça etkiliydi. Kalkmaya çalışan uçaklar 30 dakikalık rötar neticesinde havalanabildiler.

Yeni Havalimanı Rötarda İkinci Sırada

 Dun yaşanan rötorlarda ilk sırayı Indira Gandhi Uluslararası Havaalanı aldı. Listenin uçuncu sıralamasına baktığımız zaman ise Londra şehir havalimanı görebiliyoruz. Dun piste iniş yapamayan uçakların listesine baktığımızda ekranda çok sayıda uçağı gördük.

Rötarlar Daha Önce Tartışılmıştı

Yeni havalimanının yapılması öncesinde henüz proje aşamasındayken Meslek Odaları ve bilim adamları olası rüzgarlar karşısında rötarların yaşanabileceği uyarısında bulunmuş ancak bu uyarılar göz ardı edilmişti. TMMOB’nin basına yansımış olan bildirisinde şu şekilde bir açıklama yapılmıştı.

“TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu (İKK) raporu, proje alanının doğrudan deniz üzerinden gelen rüzgarlara açık olduğu uyarısını yaparak, uçuş için uçağın gelen rüzgarı önden alması gerektiğini, yandan ya da arkadan almasının tehlike olduğuna dikkat çekmektedir. Nitekim İTÜ Uzay ve Uçak Mühendisliği Fakültesi Meteoroloji Bölümünden Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu da uçakların rüzgara karşı kalkıp, rüzgara karşı inmeleri gerektiğini oysa 3.Havalimanı'ndaki pistlerin hâkim rüzgarların yönleri dikkate alınmadan inşa edildiğini ifade etmektedir. 3. Havalimanı'nın Kuzey-Güney ve Doğu-Batı doğrultulu pistleri, Kuzeybatı ve Kuzeydoğu yönünden esen ve kentin iki ana rüzgarı olan Lodos ve Poyraz rüzgarlarını yandan almaktadır. Dolayısıyla, yandan rüzgâr alan uçakların yağmurlu ve fırtınalı havalarda iniş yaparken kanat katlanması ve türbülans ile savrulmaları muhtemeldir. Sayılan nedenlerden dolayı Türk Hava Kurumu Teknik Birimi'nin projeye onay vermediği bilinmektedir.”

Sizler İçin En Uygun Araçlar Hazırlanıyor...


Bu İşlem 5-6 Saniye Sürebilir